وب اپليکيشن يا برنامه تحت وب، نامي است که اين روز‌ها زياد شنيده مي‌شود و شرکت‌ها  و استارت آپ‌هاي بزرگي در حال تغيير سيستم خود از اپليکيشن مستقل به وب اپليکيشن هستند.


حال شايد از خود بپرسيد وب اپليکيشن چه تفاوتي با اپليکيشن مستقل موبايل دارد و چه مزايا و معايبي را در خود جاي داده است؛ در ادامه با ما همراه باشيد تا به بررسي کامل بپردازيم.


تاريخچه وب اپليکيشن يا برنامه تحت وب


بيايد نگاهي کوتاه به تاريخچه وب سايت بيندازيم و کم کم به سراغ وب اپليکيشن که امروزه آن را با نام PWA مي‌شناسيم برويم. • به نظر شما اجداد وب اپليکيشن‌ها از چه تاريخي پا به دنياي اينترنت گذاشته‌اند؟ درست است، سال 1990 ميلادي اسناد متني در قالب صفحات استاتيک HTML بر پهنه اينترنت به وجود آمد.

 • پس از آن امکان قرار دادن تصاوير، ويديو‌ها و فايل‌‌هاي صوتي در صفحات HTML فراهم شد اما ايراد اساسي که اين صفحات داشتند، استاتيک بودن آن‌ها بود. در سال 1995 ميلادي زبان برنامه نويسي با نام جاوا اسکريپت براي حل اين مشکل به وجود آمد تا بتواند رنگ و رويي تازه به صفحات وب ببخشد. 

 • در سال 2005 صفحات وب با تغيير جهت از استاتيک به دايناميک و همراه با معرفي Ajax، شکل و رويي تازه به خود گرفتند و از اين سال به بعد، زمينه‌اي براي ظهور وب‌سايت‌هاي واکنش گرا و وب اپليکيشن‌ها در سبکي جديد شکل گرفت.

 • درست است که وب اپليکيشن توانسته جايگاه خود را به خوبي در تاريخچه وب حفظ کند اما اين کافي نبوده است و با به وجود آمدن فن‌آوري‌هاي مدرن نياز بود تا اين سيستم هم دستخوش تغييراتي باشد؛ به همين دليل در سال 2015 “الکس راسل” و “فرانسيس برمن” به صورت رسمي PWA که مخفف Progressive Web Application است را معرفي کردند و شروع تازه وب اپليکيشن يا برنامه‌هاي تحت وب امروزي را مي‌توان از سال 2015 به بعد عنوان کرد.


به عبارت ديگر وب اپليکيشن‌هاي امروزي تا جايي پيشرفت کرده‌اند که نمي‌توان تفاوتشان را با اپليکيشن‌هاي مستقل چندان حس کرد. 


بيوگرافي تاريخچه وب اپليکيشن

تا به اين جا تاريخچه وب و سير تکاملي آن را که به وب‌اپليکيشن‌هاي امروزي منجر شده است دنبال کرديم، اما در ادامه بيشتر با وب‌اپليکيشن با معنا و مفهوم امروزي يعني PWA بيشتر آشنا خواهيم شد.


وب اپليکيشن چيست؟


ترکيبي از اپليکيشن‌هاي مستقل و وب سايت که بر روي مرورگر‌هاي تلفن همراه قابل اجرا است را وب اپليکيشن پيش رونده يا PWA گويند.


بررسي طراحي وب اپليکيشن يا اپليکيشن‌ تحت وب 


ميليون‌ها شغل از اينترنت به عنوان يک کانال ارتباطي ارزان قيمت استفاده مي‌کنند و مطمئنا اين مشاغل براي ارتباط با مشتري و مخاطب خود به پيش نياز‌هايي وابسته هستند که مهم‌ترين آن‌ها را مي‌توان وب سايت دانست؛ اما رشد تکنولوژي و فراگير شدن تلفن‌هاي هوشمند در دنيا باعث شد که اين پيش نياز‌ها دستخوش تغييرات باشند به طوري که امروزه بسياري از کاربران در سراسر دنيا با استفاده از موبايل اقدام به جستجو و خريد محصولات مورد نياز خود مي‌کنند.


در سال 2015 و با توجه به افزايش کاربران موبايل نسبت به دسکتاپ گروهي از توسعه دهندگان، وب اپليکيشن‌هاي پيش رونده را به بازار معرفي کردند.


وب اپليکيشن‌هاي پيش رونده ترکيبي از کدهاي سمت سرور (مانند PHP و ASP) و کد‌هاي سمت کاربر (با کدهاي JavaScript و HTML) هستند که اطلاعات را به سمت آن‌ها هدايت مي‌کنند.

وب اپليکيشن چگونه کار مي‌کند؟


اپليکيشن‌هاي تحت وب معمولا از کد‌هايي مانند جاوا اسکريپت و PHP تشکيل شده‌اند و اين زبان‌ها به طور کامل از مرورگر‌هاي مختلف پشتيباني مي‌کنند.


کارکرد وب اپليکيشن‌ها بدين صورت است که وب اپليکيشن يک درخواست را به وب سرويس براي مديريت کلاينت ارسال مي‌کند، سپس سرور وظايف مربوطه را انجام مي‌دهد. پس از آن پاسخ را در قالبي مشخص به سمت وب اپليکيشن مي‌فرستد. 


در اينجا مي‌توانيد به طور خلاصه زمان شروع تا پايان فرآيند وب اپليکيشن‌ها را مشاهده کنيد. • کاربر از طريق مرورگر يا اپليکيشن تحت وب خود يک درخواست به سمت وب سرور مي‌فرستد.

 • وب سرور درخواست را به سمت سرور مناسب وب اپليکيشن انتقال مي‌دهد.

 • سرور وب اپليکيشن درخواست را پردازش مي‌کند (اين درخواست‌‌ها مي‌توانند جستجو در پايگاه داده يا پردازش اطلاعات باشند) و پس از آن نتايج داده‌هاي درخواستي ايجاد مي‌شوند.

 • سرور وب اپليکيشن اطلاعات خواسته شده يا پردازش شده را به سمت وب سرور ارسال مي‌کند.

 • وب سرور در نهايت اطلاعات درخواستي را به سمت مرورگر کاربر ارسال مي‌کند تا در صفحه نشان داده شود.


مزاياي استفاده از وب اپليکيشن يا برنامه تحت وب چيست؟


وب اپليکيشن و مزاياي آن

حال که از عملکرد وب اپليکيشن‌ها آگاه شديم بد نيست نگاهي به مزاياي اين سيستم نسبت به اپليکيشن‌هاي مستقل بياندازيم. • اپليکيشن‌هاي تحت وب بدون در نظر گرفتن سيستم عامل بر روي تمامي دستگاه‌ها قابل اجرا هستند. با اين وجود ديگر تفاوتي ندارد که کاربر اندرويد يا iOS باشيد، شما بدون نياز به اپ استور‌ها و تحريم‌هاي مختلف مي‌توانيد وب اپليکيشن را بر روي گوشي خود نصب و استفاده کنيد.

 • همه کاربران مي‌توانند به نسخه‌اي مشابه دسترسي داشته باشند و تقريبا تمامي مشکلاتِ سازگاري با دستگاه‌هاي هوشمند از بين خواهد رفت.

 • ديگر نيازي به نصب اپليکيشن نخواهد بود، بنابراين محدوديت حافظه موبايل يا تبلت از بين خواهد رفت.

 • هزينه‌ها براي صاحبان کسب و کار و کاربران کاهش مي‌يابد زيرا پشتيباني و نگه‌داري در سمت کسب و کار کمتر شده است.

 • کاربران براي اجراي اپليکيشن ديگر نياز به داشتن دستگاه‌ها با قدرت پردازش بالا و همچنين سيستم‌عامل‌هاي خاص نيستند. 

 • کاربر هميشه در حال استفاده از نسخه آخر اپليکيشن خواهد بود.


نتيجه گيري 


افزايش استفاده از اينترنت در ميان مردم و شرکت‌ها باعث شده مشاغل و کسب و کار‌هاي مختلف به صورت مستقيم تحت تاثير آن قرار گيرند؛ به همين دليل بسياري از شرکت‌ها در حال تغيير اپليکيشن‌هاي خود از مدل‌ سنتي به ابري هستند.


علاوه بر اين وب اپليکيشن‌ها توانسته‌اند در کنار عملکرد موفق خود، هزينه‌ها را در سمت کارفرما و کسب و کار کمتر کنند.


وب اپليکيشن‌هايي مانند جيميل، مايکروسافت ورد، دراپ باکس و … عملکردي مشابه نسخه دسکتاپ به کاربران ارائه مي‌دهند و در عين حال بر روي تمامي مرورگر‌ها و سيستم عامل‌ها در دسترس هستند.


شما چه وب اپليکيشن‌هايي مي‌شناسيد که تجربه‌ي خوبي را به شما ارائه داده‌اند؟


منابع: NarvanStudiomedium


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Tammy Regina Hoby نسيم ادب Michelle Bryon Tee Michael Gary Kim